Akademia Hollywood - institucioni që i jep muzikë ditës tuaj.

Shisni apo dhuroni instrumentat tuajë muzikorë!

Nëse keni instrumenta muzikorë të përdorur dhe doni t’i shisni apo t’i dhuroni. Nëse keni partitura muzikore që nuk i dëshironi më, Na shkruani në Facebook ose në akademiahollywood at gmail.com për ofertat tuaja.

Read More

Kurset Muzikore

Instrumentat më të kërkuara pranë Akademisë Hollywood janë:
Kitarë, Piano, Bateri, Bass, Këngë si dhe Violinë.
Ne mirëpresim çdo të interesuar për instrumenta të tjera :=)

Read More

KONTAKT

Akademia Hollywood ndodhet në
Rrugën Qemal Stafa nr. 206, Tiranë.
Tel: 04 224 7862
Oraret Zyrtare: E Hënë - e Premte 13:00 - 21:00, e Shtunë 10:00 - 15:00

Read More

IMG_0270

Mbi Koncertin Akustik të klasave të Kitarës

10991449_10203475950122464_8283160427067974595_nTë shtunën e kaluar, datë 21 Shkurt, në orën 18:00 u mbajt koncerti akustik i klasave të Kitarës të Akademisë Hollywood. Koncerti u zhvillua në qendrën më të re artistike në Tiranë – Tulla Center.

Ky koncert është në serinë e “mini-koncerteve” akustike, i cili nisi si nevojë për të patur një dalje në skenë midis 2 koncerteve të mëdhaja që organizohen në Dhjetor dhe në Qershor të çdo viti Akademik.

Ama, vit pas viti, këto mini-koncerte filluan të kishin gjithnjë e më shumë nxënës dhe këtë herë nuk mund ta organizonim në ambientet e Akademisë Hollywood, pasi pjesëmarrja ishte më e madhe se sa kapaciteti që ka Studio A, ku zakonisht zhvilloheshin mini koncertet.

Në një mbasdite si e kësaj të shtune, mund të dëgjoje fëmijë të cilët e kishin për herë të parë të dalurën në skenë dhe ata që kishin më ekspriencë.

Më pëlqen shumë të them, që ishte një koncert i arrirë për të tërë, pasi edhe më fillestarët e trajtuan koncertin me një seriozitet dhe më së tepërmi me një muzikalitet shumë të bukur.

 

IMG_0257Risi-ja këtë herë ishte dhe Stili i të luajturit me “Slide” nga Rei Kondakçiu, i cili arriti të mbledhë të gjithë studentët e tjerë pranë skenës për të parë këtë teknikë të panjohur për ta.

Besoj se shumë shpejt, shumë nxënës të Akademisë Hollywood do të kërkojnë që të luajnë me “Slide” siç luajti dhe Rei.

 

Falenderoj shumë për kontributin e tyre:

Elinor Butkën, Erjon Medhën, Julian Koçaj dhe Vladimir Tota.

 

Dhe gjithashtu iu uroj nxënësve Suksese në Koncertet e mëtejshme, dhe të mos harrojmë që kemi 3 koncerte ku mund të merrni pjesë.

Unplugged, Akustik apo dhe Rockfest!

IMG_0270

 

Më poshtë mund të gjeni linkun me fotot në Facebook.

1510660_802373103168328_3789013577421748555_nLINKU për të parë fotot! )ose klikoni në të gjitha fotot e do ju çojnë direkt në albumin në FB) 

Ditë të mbarë!

 

Piano për vokalistët copy

WORKSHOP – cikël 10 javor PIANO për Vokalistët

Së shpejti në Akademinë Hollywood do të shtohen kurse të reja të menduara si cikël 10 javore. Piano për vokalistët copy

Si fillim do të nisim me kursin e pianos në grup për vokalistët.  Ky kurs do i ndihmojë të gjithë vokalistët të njihen me pianon, të mësojnë akorde të cilat mund t’i ndihmojnë ata për të bërë vokalizat vetë dhe për të shoqëruar këngët që këndojnë.

 

Vetëm 10 Javë – ky kurs kushton 3500 Lek. Kjo ofertë është vetëm për nxënësit aktualë të Akademisë. Për këngëtarë që janë jashtë Akademisë workshop kushton 5000 Lek.

6vjetfaleminderitfoto

6 vjetori i Akademisë Hollywood

Më 15 Janar të 2009 në një shtëpi përdhese në Tiranë, u hapën dyert e asaj që do të ishte shumë shpejt “shtëpiza” e shumë të rinjve shqiptarë. E quajtur dikur “Hollywood 206″ për shkak të adresës sonë në rrugën “Qemal Stafa” nr. 206 në Tiranë, Akademia Hollywood nisi si një iniciativë e Klodeta Buzit dhe me një ndihmë të madhe të Erda Kaçelit, për të hapur një qendër muzikore në Tiranë, ku do të ofrohej jo vetëm edukimi muzikor i të rinjve në zhanre Klasike, Rrock, Pop dhe Jazz, por dhe si një institucion komunitar i cili do të ishte mbështetës për të rinjtë e qytetit të Tiranës. 

Read More

logo

Shkollat më të mira për Kompozicion Muzikë Filmash (film Scoring)

Një nga degët më të pëlqyera të kompozicionit në të gjithë botën është dhe “Film Scoring” – Kompozitor Muzikë Filmash apo siç i themi ne Kolona Zanore. Dhe në të vërtetë muzika për filma, reklama, për “videoGames” dhe për jingle është bërë një degë shumë e rëndësishme në shumë shkolla muzike.

Me të gjitha këto që ofrohen, për dikë që është kreativ – zgjedhja për shkollën bëhet shumë e vështirë. 

Read More