Pushimet dhe praktika në instrument

Mësuesja ime e pianos çdo vit para se të merrja pushimet e stinës së verës më thoshte:"Nëse e lë pianon një javë, të ka lënë për një muaj". Edhe unë në atë kohë, nuk doja fort t'ia dija se ç'thoshte mësuesja ime, vazhdoja me planet e mia të pushimeve dhe…

Të rinjtë dhe shijet muzikore – etapat që kalojmë nga Adoloshenca në rritje

Të rikujtoj sot se në para-adoleshencë kam dëgjuar Shpat Kasapin është një ndër çuditë e mia më të mëdha. Në një darkë familjar ishin shijet e mia muzikore ndër vite që po diskutoheshin, mes të tjerave u përmend edhe kjo pjesë e historisë sime muzikore. Me të qënë vetëm, fillova…

Stradivarius

Stradivarius Të kesh fatin të luash në një instrument Stradivarius është një nder dhe një vlerësim shumë i madh! Kjo sepse ishte krijuesi italian Antonio Stradivari që edhe në ditët e sotme kujtohet si lutjeri i instrumentave më të mira të krijuara ndonjë herë.Antonio Stradivari me origjinë italiane, preferonte që…

Prej nga vjen tradita e 1 Prillit? :)

Erdhi 1 Prilli, "Dita e Gënjeshtrave" siç quhet në Shqipëri, por në fakt që ka për qëllim vendosjen në lojë të njerëzve. E dini se nga e ka origjinën kjo festë kaq popullore por që nuk njihet zyrtarisht nga asnjë vend në botë? Sipas një teorie shumë popullore, pavarësisht se…

Si të ndërtosh një plan pune!

Prapë vonë me detyrat?  Si të ndërtosh një plan pune!  Në marrëdhënie pune ose shkolle gjithmonë gjendemi përpara detyrave me afate kohore të përcaktuara, ama shpeshherë ndodhemi një ditë përpara afatit të dorëzimit me një gotë kafeje në dorë dhe me shprehjen “Mos më flisni, kam shumë punë!” Sa herë kam…

Evente Kulturore për Mars 2015, Tiranë

Kalendari kulturor për muajin MARS 2015. Cineplexx 08 MARS: Romeo dhe Xhulieta live nga NEW YORK MET 15 MARS - Zonja e Liqenit - Live nga New York MET       Mbi TEATROT, Klikoni në këto lidhje: TEATRI EKSPERIMENTAL "KUJTIM SPAHIVOGLI" TEATRI KOMBËTAR TEATRI I OPERAS DHE I BALETIT 4 Mars…

Krijime të Studentëve.

[caption id="attachment_824" align="alignnone" width="225"] Krijim i studentes së Akademisë Hollywood, Uendi P.[/caption] Studentët tanë, përveçse instrumentistë të përkushtuar kanë edhe talente të tjera! Ky vizatim është i një ndër studenteve tona të baterisë: Uendi P.