elinor butka

Koncerti akustik i klasave të kitarës – 6 Qershor 2015

 

 

Më datë 6 Qershor 2015, në orën 19:00 në sallën e koncerteve të Ministrisë së Kulturës (tek ish-Kinostudio) jeni të ftuar në koncertin e fundit akustik/klasik për klasat e kitarës së Elinor Butka, Erjon Medha, Julian Koçaj dhe Vladimir Tota. Continue reading

Mbi Koncertin Akustik të klasave të Kitarës

10991449_10203475950122464_8283160427067974595_nTë shtunën e kaluar, datë 21 Shkurt, në orën 18:00 u mbajt koncerti akustik i klasave të Kitarës të Akademisë Hollywood. Koncerti u zhvillua në qendrën më të re artistike në Tiranë – Tulla Center.

Ky koncert është në serinë e “mini-koncerteve” akustike, i cili nisi si nevojë për të patur një dalje në skenë midis 2 koncerteve të mëdhaja që organizohen në Dhjetor dhe në Qershor të çdo viti Akademik.

Ama, vit pas viti, këto mini-koncerte filluan të kishin gjithnjë e më shumë nxënës dhe këtë herë nuk mund ta organizonim në ambientet e Akademisë Hollywood, pasi pjesëmarrja ishte më e madhe se sa kapaciteti që ka Studio A, ku zakonisht zhvilloheshin mini koncertet.

Në një mbasdite si e kësaj të shtune, mund të dëgjoje fëmijë të cilët e kishin për herë të parë të dalurën në skenë dhe ata që kishin më ekspriencë.

Më pëlqen shumë të them, që ishte një koncert i arrirë për të tërë, pasi edhe më fillestarët e trajtuan koncertin me një seriozitet dhe më së tepërmi me një muzikalitet shumë të bukur.

 

IMG_0257Risi-ja këtë herë ishte dhe Stili i të luajturit me “Slide” nga Rei Kondakçiu, i cili arriti të mbledhë të gjithë studentët e tjerë pranë skenës për të parë këtë teknikë të panjohur për ta.

Besoj se shumë shpejt, shumë nxënës të Akademisë Hollywood do të kërkojnë që të luajnë me “Slide” siç luajti dhe Rei.

 

Falenderoj shumë për kontributin e tyre:

Elinor Butkën, Erjon Medhën, Julian Koçaj dhe Vladimir Tota.

 

Dhe gjithashtu iu uroj nxënësve Suksese në Koncertet e mëtejshme, dhe të mos harrojmë që kemi 3 koncerte ku mund të merrni pjesë.

Unplugged, Akustik apo dhe Rockfest!

IMG_0270

 

Më poshtë mund të gjeni linkun me fotot në Facebook.

1510660_802373103168328_3789013577421748555_nLINKU për të parë fotot! )ose klikoni në të gjitha fotot e do ju çojnë direkt në albumin në FB) 

Ditë të mbarë!

 

Koncerti Akustik i Klasave të Kitares.

                                                                                                      Koncerti Akustik i Klasave të Kitares

Koncerti i klasave të kitares fillonte në orën 7:00, por që në 6 stafi administrativ e profesorët ishin aty, të gatshëm për të ndihmuar në çdo nevojë që do të hasnim.
Pas profesorëve nxënësit filluan të vinin sëbashku me famijlet e tyre për të akorduar kitarat si dhe për të marrë udhëzimet e fundit nga profesorët. U dallua qartë fryma e bashkëpunimit dhe nuk kishim sesi të mos e vlerësonim këte fakt. 10629633_764545783617727_2377752358984764985_n

 

Pas një investimi intensiv e  të gjatë nga profesorët e Akademisë Hollywood: Elinori, Erjoni, Juli dhe Ladi; si dhe nga përgatitja e studentëve të shkollës sonë, prezantimi i studentëve ishte në nivele të larta.

Ishim të lumtur teksa dëgjonim sesa shumë kishin përparuar studentët tanë dhe sesi puna e të gjithëve ne u demonstrua më së miri nga performancat e tyre.
Koncerti nisi i qetë duke filluar me studenten e parë, e cila pas vetëm dy muaji kurs arriti të tregonte rezultate fantastike. E kështu, njëri pas tjetrit së bashku me profesorët e tyre përkatës studentët luajtën pjesët që kishin zgjedhur. Krenaria e prindërve dhe e profesorëve ishte e dallueshme në çdo notë që secili prej nxënësve luante.

 

10533033_764544036951235_4397081612673640528_nGjatë koncertit u dhanë edhe njoftime të rëndësishme siç ishte dhe ai i donacioneve për shtëpinë e foshnjes në Sauk “Hannah & Rozafa”, detaje mbi koncertin akustik të klasave të pianos si dhe u njoftuan të gjithë për Bredhin e Akademisë Hollywood.

Në fund të 60 minutave plot emocion dhe një koncerti produktiv, u shpërndanë dhe çertifikatat për secilin nga nxënësit.
Faleminderit të gjithëve për këtë natë festive!