koncert

/eshtunarrok – E shtuna e Rrokut

E shtuna rrokut është për të gjithë muzikantët që dëshirojnë të zhvillojnë muzikalitetin e tyre.
E ndarë në tre nivele e shtuna e rrokut organizohet si një aktivtet me muzikë live, teori dhe workshope.

 

E ndarë në tre nivele  – e shtuna e rrokut është për të gjithë të rinjtë që duan të përmirësojnë lojën e tyre në instrumentet bazë të rrokut

Kitarë

Bass

Bateri

Organo

Këngë

 

Me workshope nga 60-120 Minuta plus koncerte gjatë gjithë vitit.

EShtunaRrok është e shtuna juaj

14125476_1134227339948480_6959453188499053565_o
E shtuna RROK – Workshope për muzikantë

Pushimet dhe praktika në instrument

Mësuesja ime e pianos çdo vit para se të merrja pushimet e stinës së verës më thoshte:”Nëse e lë pianon një javë, të ka lënë për një muaj”.
Edhe unë në atë kohë, nuk doja fort t’ia dija se ç’thoshte mësuesja ime, vazhdoja me planet e mia të pushimeve dhe mendoja se të praktikuar e pianos në këtë përiudhëe bënte stinën e verës më pak verë, e bënte pushimin jo më pushim, por mësim.

Por, një muaj kalonte shpejt e pastaj kur i rikthehesha pianos përballesha me tinguj jo fort të këndshëm dhe gabime jo shumë produktive. Mërzitesha, frustrohesha, nervozohesha se pse ndihesha kaq e huaj përballë një imazhi kaq familjar. Them imazh, sepse në të vërtetë ajo që kam realizuar me kalimin e kohës ishte që në fakt, instrumenti që kishte qënë kaq i brendësuar prej meje, kishte humbur ndjesinë fizike të prekjes sime si pasojë e “pushimeve”. Continue reading

Koncert Pianistik – 13 Qershor 2015

Mbi 40 pianistë janë duke u përgatitur për koncertin e fundit pianistik për sezonin akademik 2014-2015.

Këtë 13 Qershor, në sallën e Black Box pranë Akademisë së Arteve, mund të vini e të dëgjoni ecurinë e nxënësve/pianistë të Akademisë Hollywood.  Continue reading

Koncerti akustik i klasave të kitarës – 6 Qershor 2015

 

 

Më datë 6 Qershor 2015, në orën 19:00 në sallën e koncerteve të Ministrisë së Kulturës (tek ish-Kinostudio) jeni të ftuar në koncertin e fundit akustik/klasik për klasat e kitarës së Elinor Butka, Erjon Medha, Julian Koçaj dhe Vladimir Tota. Continue reading

Mbi Koncertin Akustik të klasave të Kitarës

10991449_10203475950122464_8283160427067974595_nTë shtunën e kaluar, datë 21 Shkurt, në orën 18:00 u mbajt koncerti akustik i klasave të Kitarës të Akademisë Hollywood. Koncerti u zhvillua në qendrën më të re artistike në Tiranë – Tulla Center.

Ky koncert është në serinë e “mini-koncerteve” akustike, i cili nisi si nevojë për të patur një dalje në skenë midis 2 koncerteve të mëdhaja që organizohen në Dhjetor dhe në Qershor të çdo viti Akademik.

Ama, vit pas viti, këto mini-koncerte filluan të kishin gjithnjë e më shumë nxënës dhe këtë herë nuk mund ta organizonim në ambientet e Akademisë Hollywood, pasi pjesëmarrja ishte më e madhe se sa kapaciteti që ka Studio A, ku zakonisht zhvilloheshin mini koncertet.

Në një mbasdite si e kësaj të shtune, mund të dëgjoje fëmijë të cilët e kishin për herë të parë të dalurën në skenë dhe ata që kishin më ekspriencë.

Më pëlqen shumë të them, që ishte një koncert i arrirë për të tërë, pasi edhe më fillestarët e trajtuan koncertin me një seriozitet dhe më së tepërmi me një muzikalitet shumë të bukur.

 

IMG_0257Risi-ja këtë herë ishte dhe Stili i të luajturit me “Slide” nga Rei Kondakçiu, i cili arriti të mbledhë të gjithë studentët e tjerë pranë skenës për të parë këtë teknikë të panjohur për ta.

Besoj se shumë shpejt, shumë nxënës të Akademisë Hollywood do të kërkojnë që të luajnë me “Slide” siç luajti dhe Rei.

 

Falenderoj shumë për kontributin e tyre:

Elinor Butkën, Erjon Medhën, Julian Koçaj dhe Vladimir Tota.

 

Dhe gjithashtu iu uroj nxënësve Suksese në Koncertet e mëtejshme, dhe të mos harrojmë që kemi 3 koncerte ku mund të merrni pjesë.

Unplugged, Akustik apo dhe Rockfest!

IMG_0270

 

Më poshtë mund të gjeni linkun me fotot në Facebook.

1510660_802373103168328_3789013577421748555_nLINKU për të parë fotot! )ose klikoni në të gjitha fotot e do ju çojnë direkt në albumin në FB) 

Ditë të mbarë!