fbpx

Sezoni i ri 2015 – 2016

Ka disa ditë që në Akademinë Hollywood ka rinisur puna për sezonin e ri 2015 - 2016. E nisëm mbarë, le të themi, me një studente të re të regjistruar për kitarë. Numri i studentëve që ndjekin leksione artistike në Akademinë Hollywood sa vjen e shtohet. Për ne është e…

Keni një grup muzikor? Si ta promovoni atë në Facebook!

1. Ndërtoni një FAN PAGE (MUSICIAN) në facebook për grupin tuaj.   2. Mundohuni që të jeni të regjistruar në mediat sociale: Instagram, Facebook Fan Page, Twitter, Youtube, LastFM, etj. Pas krijimit të tyre, ju duhet të postoni LINKS për të gjitha këto faqe.  Psh. Në bion tuaj në Facebook, në…

Pushimet dhe praktika në instrument

Mësuesja ime e pianos çdo vit para se të merrja pushimet e stinës së verës më thoshte:"Nëse e lë pianon një javë, të ka lënë për një muaj". Edhe unë në atë kohë, nuk doja fort t'ia dija se ç'thoshte mësuesja ime, vazhdoja me planet e mia të pushimeve dhe…

E bukura e të mësuarit

Sa e bukur është ndjesia e të mësuarit dhe sa e mrekullueshme është. Po përdor fjalën mrekulli, pasi edhe pse është një proçes i përdor nga thuajse të gjithë qëniet humane, sërish ka një magji në rrugëtimin e saj. Kjo ide më erdhi dje tek po dëgjoja një nga nxënëset…

E rëndësishme është që të luhet muzika :)

Has gjithmonë pyetjen: Të mësosh notat apo të luash muzikë me vesh? Unë mendoj që secili ka rrugëtimin e tij në lojën në muzikë. Nëse një nxënës është i aftë të luajë më shpejt duke imituar me sy a me të dëgjuar, atëherë le të ndiqet ky rrugëtim dhe leximi…

Akademia Hollywood në 5 vjet – Foto dhe Video

Kjo video është postuar në koncertin e 5 vjetorit të Akademisë Hollywood, e cila u festua me një koncert në sallën Black Box më 15 Janar 2014. Është një nga videot që kemi më për zemër. Ajo çka vihet re më shumë, janë buzëqeshjet e gjithësecilit:) Ju falenderojmë shumë që…

Kurse muzike për të rriturit: Nuk është kurrë vonë!!

Sa shpesh e kam dëgjuar këtë shprehje "Tërë jetën time kam dashur të luaj piano/kitarë, por nuk më kanë lënë prindërit në atë kohë" Nuk është kurrë vonë për Kurse Muzike!