fbpx
 

Kalendari Kulturor në Tiranë, muaji Qershor 2015

28/05/2015

Në çdo muaj, në buletinin e Akademisë Hollywood i kushtojmë një rubrikë të veçantë aktiviteteve kulturore në Tiranë.
Meqënëse sezoni veror po afron, disa prej qëndrave kulturore janë mbyllur që në muajin Qershor deri në Shtator të 2015.

Më poshtë keni të prezantuara eventet përgjatë Qershor 2015:

AKADEMIA HOLLYWOOD 

11251168_1166295260054109_1114172561903946524_n

6 Qershor në Koncertin Akustik të Kitarave

13 Qershor në Koncert Pianistik

21 QERSHOR në Rockfest – Fête de la Musique  ose KLIKONI KËTU 

 

CINEPLEXX prej datës 11 Qershor mund të gjeni filmin “Jurassic World” në versionin 3D

AL_Premiere_0415_Avengers2_TB_2

 

Mbi Teatrot klikoni në këto lidhje:

Teatri Eksperimental “Kujtim Spahivogli” 

Për të marrë vesh mbi teatrot që do të vihen në skenë në Teatrin Eksperiemental “Kujtim Spahivogli” , klikoni në lidhjen më sipër ose telefononi në +355 699908035 dhe 042278158.

Teatri Kombëtar 

Në Teatrin Kombëtar, java e parë e Qershorit do të sjellë në skenë Komedinë “Martesa” të Çehov, e cila më parë është vënë në skenën e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës.
Për më shumë informacione mund të kontaktoni në +35542223022

Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit

01 Qershor 2015, Ora 20.00

Përralla Hirushja (Pedonale)

Orkestra e TKOB dhe aktorë të Teatrit me Dirigjent: Edmond Doko

03 Qershor 2015, Ora 20.00

në Hollin e Koncerteve

Koncert Vokal Instrumental – Ansambli Popullor


   04, 05, 06 Qershor 2015, Ora 20.00

Baleti “Fedra”

03 Qershor 2015, Ora 20.00

Koncert i Ansamblit Popullor

“Jehona e Festivaleve”

07 Qershor 2015, Ora 20.00

Koncert Simfonik

Weber, Ouverture “Oberon” Weber,

Koncerti për Fagot, Mozart “Jupiter” – Dirigjent Edmond Doko, Orkestra e TKOB, Solist: Orges Malaj

10 Qershor 2015, Ora 12.00

Edukimi përmes Artit

Ansambli Popullor

10, 11 dhe 12 Qershor 2015,

Ora 20.00

Baleti “ La Sylphide”, Koreografia Ilir Kerni, Muzika Herman Lovenskiold nga Trupa e Baletit te TKOB

Citylight-110x210-2-157x300

 13 Qershor 2015, Ora 20.00

Koncert Simfonik

Rossini, Ouverture Il turco in Italia, Mozart,

Koncert la Maxhor, Beethoven Smfonia Nr. 5, violinistit Shkëlzen Doli, Dirigjent Geoff Westley

16, 17 Qershor 2015, Ora 20.00

Balet “4 Pieces” , Koreografia Daniel Cardoso

Interpreton Trupa e Baletit të TKOB

 19 Qershor 2015, Ora 20.00

Koncert me pjesë nga Fledermaus

Interpretojnë: Solistët Lirike, Trupa e Baletit dhe Orkestra e TKOB, Dirigjent: Edmond Doko

14, 20 dhe 21 Qershor 2015, Ora 20.00

Bashkëpunim me Trupën e Baletit të Kosovës

 23 Qershor 2015, Ora 20.00

Koncert i Kitaristit Petrit Çeku – Kuartet me Kitara

24 Qershor 2015, Ora 20.00

“ Mbrëmje valles shqiptare ” –  krijimtari të Panajot Kanaçit (Artist i Popullit)

 

27 dhe 28 Qershor 2015, Ora 20.00

Baleti “Giselle”

Koreografia: Agron Aliaj

Dirigjent: Francesco Di Mauro

Interpreton: Trupa e Baletit te TKOB

30 Qershor 2015, Ora 20.00

Koncert Simfonik

Shostakovic

Simfonia Nr. 4, Brahms

Solist: Joel Blido

Dirigjent: M°Alessandro Cadario

Qëndra kulturore që do të jenë të hapura në muajin Qershor, në Tiranë:

Akademia e Filmit & Multimedias Marubi

Tirana Ekspres (The alternative art space of Tirana)

Gjithashtu evente të reja dhe të tjera mund t’i gjeni tek:

TiranaXXL dhe Calendar.al